Liksom... att jag har en fri vilja : brukares självbestämmande i gruppbostad  och personlig assistans inom LSS; Greger Nyberg; 2020
Liksom... att jag har en fri vilja : brukares självbestämmande i gruppbostad  och personlig assistans inom LSS; Greger Nyberg; 2020

Liksom... att jag har en fri vilja : brukares självbestämmande i gruppbostad och personlig assistans inom LSS

av Greger Nyberg

  • Utgiven: 2020
  • ISBN: 9789178770526
  • Sidor: 142 st
  • Förlag: Malmö Universitet
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska

Om boken

I denna licentiatuppsats har Greger Nyberg granskat hur själv­bestämmande för brukare med intellektuell funktionsnedsättning upp­levs och beskrivs av brukare och personal inom LSS­insatserna grupp­bostad och personlig assistans.Centralt för studien har varit att lyfta fram brukarnas eget perspektivpå självbestämmandet. I de många vardagliga situationer som beskrivs i uppsatsen ges en bild av hur olika man kan tolka brukarnas möjligheter respektive hinder för att utöva sitt självbestämmande.Personalen har en central roll när det gäller att förverkliga inten­tionerna i LSS, vilket i denna uppsats primärt handlar om stödet till brukarnas självbestämmande. Uppsatsen omfattar därför två del­studier, en som riktar sig mot brukarnas upplevelse och erfarenhet av sitt självbestämmande och en som undersöker personalens syn på och förhållningssätt till brukarnas självbestämmande.I studien har en kvalitativ metod använts med tematiserade intervjuer och gruppintervjuer för att fånga informanternas tankar och upp­fattningar. I personalstudien har även s.k. vinjetter använts. Samman­taget ger delstudierna två skilda perspektiv från primärkällor som kan bidra med kunskap om vardagsverkligheten kring brukarnas själv­bestämmande.Resultaten från studien har tolkats utifrån två teoretiska perspektiv, salutogenes/ Kasam och makt/empowerment som tydliggjort fenomenetsjälvbestämmande och dess förverkligande. Studien kan ligga som grund för fortsatta studier av brukares självbestämmande, men också användas som diskussionsunderlag för utvecklingsarbete inom LSS.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Liksom... att jag har en fri vilja : brukares självbestämmande i gruppbostad och personlig assistans inom LSS (2020)

I februari 2020 släpptes boken Liksom... att jag har en fri vilja : brukares självbestämmande i gruppbostad och personlig assistans inom LSS skriven av Greger Nyberg. Den är skriven på svenska och består av 142 sidor djupgående information om samhälle och politik. Förlaget bakom boken är Malmö Universitet.

Köp boken Liksom... att jag har en fri vilja : brukares självbestämmande i gruppbostad och personlig assistans inom LSS på Studentapan och spara uppåt 26% jämfört med lägsta nypris hos bokhandeln.

Referera till Liksom... att jag har en fri vilja : brukares självbestämmande i gruppbostad och personlig assistans inom LSS

Harvard

Nyberg, G. (2020). Liksom... att jag har en fri vilja : brukares självbestämmande i gruppbostad  och personlig assistans inom LSS. Malmö Universitet.

Oxford

Nyberg, Greger, Liksom... att jag har en fri vilja : brukares självbestämmande i gruppbostad  och personlig assistans inom LSS (Malmö Universitet, 2020).

APA

Nyberg, G. (2020). Liksom... att jag har en fri vilja : brukares självbestämmande i gruppbostad  och personlig assistans inom LSS. Malmö Universitet.

Vancouver

Nyberg G. Liksom... att jag har en fri vilja : brukares självbestämmande i gruppbostad  och personlig assistans inom LSS. Malmö Universitet; 2020.