Att tänka om forskningsprocessen : konventionella och alternativa metaforer; Mats Alvesson, Jörgen Sandberg; 2022
Att tänka om forskningsprocessen : konventionella och alternativa metaforer; Mats Alvesson, Jörgen Sandberg; 2022

Att tänka om forskningsprocessen : konventionella och alternativa metaforerUpplaga 1

av Mats Alvesson, Jörgen Sandberg

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2022
  • ISBN: 9789144155227
  • Sidor: 270 st
  • Förlag: Studentlitteratur AB
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska

Om boken

Boken tar upp och konfronterar dominerande och alternativa synsätt på samhällsvetenskaplig forskning genom en metaforansats. Den beskriver en rad förhållanden som till exempel forskarkollektiv, forskaridentitet, syn på design, data, tolkning och skrivande, och pekar på hur vi kan undgå låsande konventioner och tänka mer varierat. Data kan till exempel ses som byggstenar, tankestimulerare, dialogpartner eller som material för berättande. Boken bidrar till mer kreativ och engagerande forskning genom att stimulera till om- och nytänkande om centrala element i forskningsprocessen. Att tänka om forskningsprocessen – konventionella och alternativa metaforer är lämplig för studenter och forskare som är intresserade av att få en originell och kreativitetsstimulerande översikt över forskning och av att utmana traditionella synsätt på forskningsprocessen.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Att tänka om forskningsprocessen : konventionella och alternativa metaforer (2022)

I mars 2022 släpptes boken Att tänka om forskningsprocessen : konventionella och alternativa metaforer skriven av Mats Alvesson, Jörgen Sandberg. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 270 sidor djupgående information om samhälle och politik. Förlaget bakom boken är Studentlitteratur AB som har sitt säte i Lund.

Köp boken Att tänka om forskningsprocessen : konventionella och alternativa metaforer på Studentapan och spara pengar.

Referera till Att tänka om forskningsprocessen : konventionella och alternativa metaforer (Upplaga 1)

Harvard

Alvesson, M. & Sandberg, J. (2022). Att tänka om forskningsprocessen : konventionella och alternativa metaforer. 1:a uppl. Studentlitteratur AB.

Oxford

Alvesson, Mats & Sandberg, Jörgen, Att tänka om forskningsprocessen : konventionella och alternativa metaforer, 1 uppl. (Studentlitteratur AB, 2022).

APA

Alvesson, M., & Sandberg, J. (2022). Att tänka om forskningsprocessen : konventionella och alternativa metaforer (1:a uppl.). Studentlitteratur AB.

Vancouver

Alvesson M, Sandberg J. Att tänka om forskningsprocessen : konventionella och alternativa metaforer. 1:a uppl. Studentlitteratur AB; 2022.