Perspektiv på IKT och lärande : för barn, ungdomar och vuxna med funktionshinder; Jane Bodin, Peg Lindstrand; 2007
Perspektiv på IKT och lärande : för barn, ungdomar och vuxna med funktionshinder; Jane Bodin, Peg Lindstrand; 2007

Perspektiv på IKT och lärande : för barn, ungdomar och vuxna med funktionshinderUpplaga 2

av Jane Bodin, Peg Lindstrand

4.5 (2)

  • Upplaga: 2a upplagan
  • Utgiven: 2007
  • ISBN: 9789144036618
  • Sidor: 197 st
  • Förlag: Studentlitteratur AB
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska

Om boken

Datorer och ny teknik skapar förutsättningar och möjligheter till lek, kommunikation och estetisk utveckling för barn och ungdomar med funktionshinder. Denna bok belyser olika perspektiv på informations- och kommunikationsteknik, IKT, och lärande samt betydelse för barn, ungdomar och vuxna med och utan funktionella begränsningar och svårigheter. Boken som har en socialkonstruktivistisk syn på kunskap, lärande och utbildning behandlar bl.a. synen på språk, kommunikation, lek och lärande, samt genus och hur det konstrueras i vår kultur. Utvecklingen inom IKT-området går mycket snabbt. Denna andra reviderade upplaga har utöver generell uppdatering kompletterats med ytterligare en studie om IKT som integrerande länk för barn med rörelsehinder. Boken vänder sig till studenter på lärarutbildning samt lärare i förskola och skola som alla behöver aktuell kunskap om IKT och lärande. Den kan även användas i andra utbildningssammanhang. Andra upplagan

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Perspektiv på IKT och lärande : för barn, ungdomar och vuxna med funktionshinder (2007)

I maj 2007 släpptes boken Perspektiv på IKT och lärande : för barn, ungdomar och vuxna med funktionshinder skriven av Jane Bodin, Peg Lindstrand. Det är den 2a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 197 sidor djupgående information om pedagogik. Förlaget bakom boken är Studentlitteratur AB som har sitt säte i Lund.

Köp boken Perspektiv på IKT och lärande : för barn, ungdomar och vuxna med funktionshinder på Studentapan och spara pengar.

Referera till Perspektiv på IKT och lärande : för barn, ungdomar och vuxna med funktionshinder (Upplaga 2)

Harvard

Bodin, J. & Lindstrand, P. (2007). Perspektiv på IKT och lärande : för barn, ungdomar och vuxna med funktionshinder. 2:a uppl. Studentlitteratur AB.

Oxford

Bodin, Jane & Lindstrand, Peg, Perspektiv på IKT och lärande : för barn, ungdomar och vuxna med funktionshinder, 2 uppl. (Studentlitteratur AB, 2007).

APA

Bodin, J., & Lindstrand, P. (2007). Perspektiv på IKT och lärande : för barn, ungdomar och vuxna med funktionshinder (2:a uppl.). Studentlitteratur AB.

Vancouver

Bodin J, Lindstrand P. Perspektiv på IKT och lärande : för barn, ungdomar och vuxna med funktionshinder. 2:a uppl. Studentlitteratur AB; 2007.